Výrobcovia

Spoznávajme interiérový dizajn: moderný štýl

101 Pozreté 0 Páči sa mi

Dizajnové motívy v modernom dizajne

Modernizmus odmietal „ozdobné prekvitanie“ iných dizajnérskych štýlov, akými sú napríklad gotické, renesančné a viktoriánske štýly. Mnohé z rôznych moderných vzorov majú niekoľko spoločných komponentov, z ktorých sa tieto motívy stali súčasťou moderného dizajnu.

Čisté priame linky

Moderný dizajn mal byť protikladom tých predchádzajúcich, ktoré v domácnosti používali ťažké textúry, rezby a drevené tóny. Preto väčšina komponentov moderného dizajnu, od nábytku po tvar miestností, obsahuje čisté, priame čiary bez ďalších detailov. To sa mierne líši od súčasného dizajnu, ktorý používa krivky a zametacie čiary; moderné konštrukčné tvary sú ostrejšie.

Typickým pre moderný dizajn je nábytok v súlade s nasledujúcimi prvkami:

Veľké dlaždice s rektifikovanými okrajmi

Povrchovo „neupravené“ drevené podlahy

Knižnice a police zabudované v stene

Otvorený pôdorys iba s niekoľkými stenami


Používanie chrómu a nehrdzavejúcej ocele tvorí veľkú časť moderného dizajnu. Odstránenie tradičných kovových prvkov (ako je kované železo) otvára dvere čistým, lešteným kovom. Nie je nezvyčajné vidieť chróm alebo nehrdzavejúcu oceľ ako súčasť nábytku, ako sú stolové nohy alebo exponované časti rámu stoličky. Chróm sa vo veľkej miere používa v domácnostiach, napríklad v kohútikoch, kľučkách, skrinkách, lampách a zábradliach. Leštený chróm má veľmi vysoký lesk a mierne tmavý podtón, ktorý pôsobí chladne a neosobne, preto skvele zapadol do moderného dizajnu, ktorého cieľom je odstrániť a potlačiť prvky, ktoré reprezentujú staršie štýly.

Aj minimalizmus je neoddeliteľnou súčasťou moderného dizajnu aj súčasného dizajnu. Heslom minimalizmu je „menej je viac“, a tak aj k tomu pristupujeme pri navrhovaní priestoru. Zabudnite na zbytočné detaily, akými sú stĺpy, lišty, nepotrebné skrinky či nadmerné používanie farieb alebo textílií. Minimalistický dizajn možno považovať ako za nejakú nedokonalú náhradu, ale v skutočnosti si vyžaduje veľa plánovania, aby sa v domácnosti ponechali iba tie prvky, ktoré sú absolútne nevyhnutné. Minimalistické domy sú často oveľa pohodlnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohli zdať, a to najmä vďaka efektívnemu usporiadaniu interiéru.

S minimalizmom sa tiež z hľadiska príslušenstva nevyhnutne spája aj dizajnová čistota a poriadok. Zabudnite preto na zbytočné zbierky váz či keramických setov, dajte si tiež pozor na zbytočné množstvo vankúšov, koberčekov alebo prikrývok. Všetky potrebné položky, vrátane kníh, elektroniky a pamiatky, sú buď mimo dosahu uložené v skrini alebo sú zabudované priamo v rámci vstavaných políc alebo skrytých úložných priestorov pod lavicami alebo oknami.Otvorený pôdorys

Otvorený pôdorys spája kuchyňu a obývačku v jednom priestore. Prirodzene, je veľmi vítané obe časti priestoru vizuálne oddeliť tak, aby obe súčasne aj poskytovali priestor k sedeniu a rozhovoru. Vhodným vizuálnym predelom je využiť jednu výraznú farbu, ktorá vytvorí prirodzený akcent.Farebná paleta

Väčšina domácností zdobených v modernom štýle používa v celom dome výlučne neutrálne farby a odtiene čiernej a bielej. Sýte, často primárne farby sa používajú ako akcenty, ktoré pomáhajú rozdeliť neutrály a poskytnúť ohniská. Tieto farby sú často zavedené šetrne a zriedka sa používajú ako celoplošná farba steny. Sýte farby môžete v modernom dizajne používať na týchto prvkoch:

Abstraktné nástenné umenie

Jeden kus nábytku v odvážnej farbe

Niektoré odvážne pohodené vankúše

Akcent jednej stenyHistória moderného dizajnu

Moderný dizajn je súčasťou väčšieho pohybu modernizmu. Modernizmus sa zvyčajne datuje do konca 19. storočia, hoci  príklady modernistického myslenia existovali už predtým. Modernizmus  sa spája s moderným myslením. Modernisti sa snažili zbaviť intelektuálnych, tvorivých a kultúrnych noriem osvietenstva a presadzovať kultúrne i kreatívne hranice. Toto zahŕňalo pohyb odklon od organizovaného náboženstva a myšlienky jediného a všemocného boha. Modernisti sa zaoberali vývojom nových noriem a motívov, ktoré boli vhodnejšie pre svet, ktorý od priemyselnej revolúcie zažil veľké zmeny. Slová Ezra Pound sa stali jednou z mantier modernizmu: „Make It New!“


Príklady moderného dizajnu

Moderný interiérový dizajn možno považovať skôr za spektrum ako za jediný definujúci štýl. Moderný dizajn zahŕňa jasné a odvážne vzory ako ponúka napríklad obchodná sieť Ikea a zároveň ultra-minimalistický nábytok a dizajnovo čisté línie. Na jednom konci spektra je cieľom moderného dizajnu je prijať koncepciu v prospech ostrejších a minimalistických návrhov, zatiaľ čo na druhom konci spektra nájdete návrhy inšpirované výraznými a odvážnymi farbami, ktoré sa používajú v abstraktnom umení.

Publikované v : Nové trendy
TOP
TOP