Menu
Žiadne produkty
Ceny s DPH
Čo interiérový dizajnér, to iný tip pri zriaďovaní si domova. My sme si pre Vás pripravili zopár základných pravidiel, ktoré budú platiť až na večnosť.
Vyhraňte si svoj vlastný štýl
Akú atmosféru v priestore túžite vytvoriť? Existuje malý trik, ktorý vám pomôže vylepšiť svoj štýl aj v rámci bývania: nazrite do svojho šatníka. Uprednostňujete priliehavé kúsky alebo skôr voľnejšie a pohodlné oblečenie? Máte tendenciu prikláňať sa k rovnakým farbám a vzorom? Podobne pracujte aj s priestorom, v ktorom žijete. Ktoré kľúčové slová ho určujú? Aké pocity má priestor vyvolať? Tradičný, formálny či elegantný? Hravý, vtipný, útulný?Monochromatický a moderný? Inšpirujte sa dizajnom zo všetkých aspektov svojho života. Spomeňte si na miesto, ktoré vám naposledy učarovalo alebo sa hlboko zarylo v pamäti. Bol to staromódny hotel, minimalistický interiér japonskej reštaurácie alebo útulný barový interiér s opotrebovanými koženými stoličkami?
Pomenujte to, čo sa Vám nepáči
Niekedy je omnoho ľahšie vyjadriť to, čo sa nám nepáči. Ak si hneď na začiatku určíme, čo si rozhodne vo svojej domácnosti neželáme, výrazne tým zúžime svoje možnosti a zároveň vyhraníme nielen štýl, ktorý sa nám nepáči, ale aj ten, ktorý je pre nás prípustný. Napríklad tučná veľkoplošná potlač môže reprezentovať zlú spomienku z detstva, ktorú si už vo svojom vlastnom priestore pripomínať nechceme. Určite existuje niekoľko farieb, vzorov, materiálov či tvarov, ktoré nie sme ochotní akceptovať. Farby, vzory či predmety, ktoré v nás evokujú rozličné reakcie sú veľmi osobné a individuálne a tým pádom najvýraznejšie definujú náš osobný vkus.
Pracujte s priestorovými možnosťami
Plánovanie priestoru, ktoré má vplyv na rozsah, je nevyhnutné. Ľudia niekedy volia do svojho interiéru nábytok, ktorý je naň príliš veľký alebo príliš malý. Pri výbere nábytku sa okolo neho postavte, prechádzajte, predstavte si jeho miesto a priestor, ktorý okolo neho vznikne tak, aby zbytočne interiér „nepresýtil“. Premýšľajte o priestorovej rovnováhe. V prípade väčších izieb zvážte zriadenie zón pre jednotlivé aktivity: posedenie, sledovanie televízie, pracovný stôl, knižnica na čítanie. Pracujte so symetriou a zároveň jej odporujte. Vizuálne priestor vyvážte a nechajte vyniknúť jednotlivosti. Proporčnosť je kľúčom k poctivému dizajnu.
Farba stien
Vhodne zvolená farba tapiet je alfou a omegou každého interiéru. Správne voľby farieb harmonicky spájajú priestory. Farby ovplyvňujú našu náladu, vďaka nim sa cítime šťastní, pokojní ale i rozrušení. Zvážte, ako bude interiér pôsobiť v prirodzenom svetle počas dňa či v noci. Nezabúdajte na harmóniu, ktorú musia steny dotvárať s podlahou.
Miešajte drahé prvky s cenovo výhodnejšími
Rodokmeň nemusí nevyhnutne znamenať lepšie (či už ide o umenie, nábytok alebo psy). Zvážte „neznámeho“ umelca, dizajnéra alebo značku a kupujte aj na základe tvaru, pohodlia a spôsobu, akým sa vám umenie alebo nábytok prihovára. Predmety ktoré majú pre vás duchovnú hodnotu sú zväčša i najkrajšou vecou v miestnosti, ak ju necháte vyniknúť. Nebojte sa kombinovať kvalitné kúsky s lacnejšími, ktoré priestor iba nenápadne dotvoria.
Začnite od základov
Návrh môže byť ohromujúci. Ľudia chcú často hneď vedieť, kde a ako presne začať. V každej izbe začnite od základov: rozhodnite sa o podlahe. Nezáleží na tom, či chcete alebo máte podlahy z tvrdého dreva, koberce, dlaždice či kameň. Uvažovanie v rámci podlahy bude diktovať smer pre ďalšie vrstvy v priestore. Ak vyberiete neutrálny tón alebo prírodný materiál bez výrazných vzorov či farieb, budete mať viac možností s farbami alebo čalúnením. Ak začnete so starožitným kobercom, môžete formulovať farebnú paletu z neho. Je dôležité naplánovať tieto veci vopred, inak skončíte s cirkusovým efektom: príliš veľa vecí bez toho, aby priestor fungoval jednotne. Počnúc pohovkou alebo čalúnenými stoličkami môžete okamžite obmedziť či vymedziť svoj štýl.