10 základných otázok o drevenej podlahe, ktoré potrebujeme vopred zvážiť: Časť II.

662 Pozreté 0 Páči sa mi

6. Mám obavy, že domáce zvieratá poškriabu podlahu. Existuje spôsob, ako tomu zabrániť?

 

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť pre minimalizáciu škrabancov z domácich zvierat na drevených podlahách. Nečistoty, piesok a prach ľahko obmedzíte rohožkami pred dverami. So škrabancami je to o niečo horšie. Najlepšou ochranou je pravidelne svojmu maznáčikovi upravovať pazúriky. V prípade, že ste sa škrabancom nevyhli, kontaktujte svojho dodávateľa, poradí Vám, ako ich zamaskovať. Keďže pôjde pravdepodobne iba o povrchové úpravy, nemusíte sa obávať, oprava si nebude vyžadovať veľké zásahy, zároveň ale treba mať na pamäti, že jednoduchšia je v tomto prípade prevencia.

 

7. Ako dosiahnem, aby podlaha pôsobila stále ako nová?

Podlahy z masívneho dreva by sa mali pravidelne čistiť. Najjednoduchšie je používať vysávač alebo prachový mop, prostredníctvom ktorého ľahko vysajete z podlahy i medzierok medzi nimi nečistoty. Vyvarujte sa mokrému alebo parnému mopu, podlahu môžu z dlhodobého hľadiska výrazne poškodiť, ak umývať vodou, tak iba raz za čas a s dôsledne vyžmýkanou handrou. Zlý vplyv majú aj koberce s gumovým chrbtom, niektoré z nich môžu drevené podlahy „odfarbiť“.

Škrabancom sa vyhnete kúpou ochranných podložiek na nohy nábytku, ktorý prichádza do priameho kontaktu s podlahou.

Pri rozliatí akejkoľvek tekutiny ihneď čistite suchou alebo mierne navlhčenou handričkou. Pokiaľ necháte mláku bez povšimnutia, zväčša riskujete, že na podlahe zostane trvalá škvrna. Vyhnite sa i chôdzi po podlahách so športovými chráničmi alebo vysokými podpätkami, hlavne pokiaľ ich už máte trošku zodraté.

Ak podlaha začne pôsobiť trošku „mdlo“, ošetrite ju prostriedkom určeným na drevené podlahy pre obnovenie lesku. Dbajte na to, aby ste zvolili správny prípravok.

8. Ako dlho musím od objednávky čakať, kým bude moja podlaha nainštalovaná?

 

Záleží, podlahy robené na mieru trvajú o niečo dlhšie, pretože sa aplikujú priamo na mieste a po dokončení je potrebné počkať, kým uschnú. Závisí to tiež od typu povrchovej úpravy, niekedy sa nanáša viacero vrstiev a pred každým náterom musí byť podlaha prebrúsená. Navyše všetky drevené podlahy sa musia určitú dobu „aklimatizovať“ pred začiatkom inštalácie, čo trvá niekoľko dní v závislosti od použitého materiálu. Toto je dôležitá súčasť procesu, nakoľko drevo musí dosiahnuť rovnovážny obsah vlhkosti v súlade s podmienkami daného priestoru.

9. Videl som prípady, keď sa drevené podlahy časom akoby strácajú. Môžem urobiť niečo, aby som tomu zabránil?

 

Drevené podlahy vekom zrejú do krásy. Tak ako všetky prírodné veci, aj drevo sa časom mení, hlavne čo sa týka farby. Je to prirodzený proces. Všeobecne platí, že štandardnejšie druhy, ako je napríklad dub, zažijú menšiu zmenu, zatiaľ čo netradičnejšia americká alebo brazílska čerešňa zaregistrujú rokmi výraznejšiu premenu. Sú dva faktory, ktoré najviac ovplvyňujú zmeny farieb – vystavenie slnku a povrchové úpravy, ktoré na podlahu nanášame. Olejom upravené povrchy zmenia odtieň podlahy viac ako prostriedky, ktoré sú na báze vody.

10. Inštalácia je celkom drahá. Viem ušetriť pár korún a podlahu si nainštalovať sám?

 

Inštalácia drevených podláh je oveľa komplikovanejšia ako maľovanie stien alebo výmena kuchynských skriniek. Drevené podlahy vyžadujú špeciálne nástroje, ktoré si budete pravdepodobne musieť prenajať. Musíte sa uistiť, že miestnosť, v ktorej pracujete, je plochá, že podkladový materiál bude fungovať a že nie sú prítomné žiadne problémy s vlhkosťou, ktoré dlhodobo poškodia drevo. Skúšanie vlhkosti tiež vyžaduje špeciálne prístroje. Okrem toho budete musieť vedieť, ako vycentrovať miestnosť, koľko priestoru by ste mali ponechať na rozšírenie medzery, ako obísť prekážky, ako sú šatne, krby, bobové okná, schody a skrinky, a ak urobíte chybu pri rezaní, nemusí Vám zostať dostatok materiálu na dokončenie.

Podstatou je, že inštalácia drevených podláh sa bez profesionálnej pomoci neodporúča. V konečnom dôsledku by ste si mohli narobiť viac škody ako úžitku, obrátiť sa na odborníkov je teda v tomto prípade úplne na mieste.

Publikované v : Vedeli ste?
TOP
TOP