Výrobcovia

Interiérové dvere – z čoho si vlastne môžeme vyberať?

257 Pozreté 0 Páči sa mi

Pri navrhovaní svojho interiéru určite časom narazíte aj na fakt ,že na trhu existuje množstvo rôznych druhov, interiérových dverí. Niekedy si treba medzi jednotlivými možnosťami najskôr „upratať“ a následne môžeme popustiť uzdu fantázie a prepojiť ju s praktickými možnosťami, ktoré jednotlivé typy dvier ponúkajú. Jednoducho definované, vnútorné (interiérové) dvere sú všetky tie, ktoré neposkytujú prístup k vonkajšej strane vášho domova, ako napríklad skriňa, spálňa, kúpeľňa, suterén alebo kancelárske dvere. Než začnete vyberať, aký typ vnútorných dverí chcete do svojej domácnosti, mali by ste na to ísť pokojne a najprv si vytvoriť zoznam. Koľko interiérových dverí budete potrebovať a aká bude ich primárna funkcia?


Priechodné dvere

Otvárajú sa a zatvárajú na dva alebo viac listových pántov a sú najčastejšie používanými dverami v domácnostiach. Ide o klasické, otváracie dvere s pántami, ktoré sa otvárajú buď na ľavú alebo pravú stranu. Drvivá väčšina dverí vo Vašom dome alebo byte bude práve takáto.

Žalúziové dvere

Sú to v podstate štandardné dvere, v ktorých sú všetky alebo iba niektoré panely nahradené šikmými lištami. Dvere s mriežkami sa zvyčajne používajú v priestoroch šatní, umyvární a práčovní, pretože poskytujú vetranie a súkromie. Formát s plným žalúziovým panelom ponúka najväčšie vetranie, ale najviac štýlový formát je vyrobený z žalúzií, pretože vyzerá veľmi podobne ako masívne dvere.

Skladacie dvere

Zvyčajne sa používajú na uzavretie šatne, špajze alebo práčovne. Dvere môžu byť z dreva, kovu alebo kompozitu.  Dodávajú sa v štyroch paneloch. Tieto dvere sa otáčajú na pántoch zasunutých na hornom a dolnom okraji, ktoré vám umožňujú väčší priestor na otvorenie ako posuvné dvere. Podobnou možnosťou sú aj sklápacie alebo akordeónové skladacie dvere, ktoré po otvorení zaberajú malý priestor a vedia veľmi zaujímavo opticky rozdeliť najmä veľké miestnosti. Rozhodne ide o niečo neštandardnejší prvok vo Vašej domácnosti.Francúzske dvere

Ponúkajú vo vašom dome dramatický ohniskový bod. Zavesia sa na pántoch umiestnených na každej strane širokého otvoru dverí a kývajú sa smerom k sebe a stretávajú sa v strede. Keď sú obe strany dverí otvorené, máte neobmedzený pohľad. Francúzske dvere sa dodávajú v rôznych štýloch a sklenených glazúrach. Opäť prvok, ktorý oživí každý interiér.Posuvné dvere

Ich hlavnou výhodou je, že keďže sa neotvárajú, nemusíte sa obávať umiestňovania nábytku. Tieto dvere sa začínajú vracať do módy kvôli svojim zaujímavým architektonickým prvkom a taktiež preto, že v sebe zahŕňajú aj úsporu podlahového priestoru. Ide o dvere, ktoré sa zasúvajú dovnútra a von z priestoru skrytého v stene. Dvere vreckového typu sa dodávajú buď ako jednoplošné, ktoré sa otvárajú a zatvárajú buď z ľavého alebo pravého, alebo dvojitého vrecka, ktoré sa posúvajú a stretávajú sa v strede z pravého i ľavého boku. Keďže architekti naďalej hľadajú unikátne spôsoby, ako maximalizovať priestor, začali ich do svojich návrhov čoraz častejšie zahŕňať.

Ak sa rozhodnete pre typ dverí, ktorý chcete použiť, musíte sa tiež rozhodnúť, ako chcete, aby boli vaše dvere  skonštruované: duté jadro, masívne jadro a drevo.

Dvere s dutým jadrom sú vyrobené z tenkých dyhových preglejok alebo z tvrdých dosiek s kartónovým jadrom, ktoré pomáhajú udržiavať dvierka pevne. Tieto dvere sú ľahké, lacné a neúčinné ako zvukové bariéry.

Výhody tvrdých dosiek sú také, že odolávajú zmenšeniu a nafúknutiu, ponúkajú drevený prírodný vzhľad, viete si vybrať z množstva farieb a sú cenovo prístupné. Interiérové dvere s pevným jadrom vyzerajú ako masívne drevené dvere, ale majú jadro z drevených vlákien. Ponúkajú väčšiu odolnosť voči hluku ako duté jadrové dvere a sú oveľa odolnejšie. Väčšina dverí s pevným jadrom je navrhnutá s rovnakým štýlom a vlastnosťami drevených dverí, ale ide o lacnejšiu verziu.

Dvere z masívneho dreva môžu byť zafarbené alebo maľované s bohatým povrchom a poskytujú prirodzenú zvukovú bariéru. Väčšina výrobcov ponúka širokú škálu zakázkových drevených dverí, ktoré pokrývajú väčšinu architektonických štýlov a možností. Je ľahké miešať a prispôsobiť typy dverí tak, aby ste esteticky doladili váš interiér a zároveň aj ušetrili. Nezabudnite uviesť typ dverí, ktoré chcete používať pre každú miestnosť a priestor v novom domove s vašim dodávateľom.Dizajnérsky tip na záver

Skvelý spôsob, aby vznikli priechody jasnejšie a atraktívnejšie, je použiť interiérové ​dvere so sklenenými panelmi. Dvere so sklenenými panelmi uľahčujú vizuálne prepojenie medzi miestnosťami, ktoré nemajú otvorený pôdorys a umožňujú prirodzené osvetlenie. Použitie dverí s drevenými sklenenými panelmi vám umožní získať kreatívny dizajn s drevom, sklom a hardvérom, aby ste vylepšili architektonický štýl vášho domova a nechali niektoré priestory nenápadne vyniknúť.

Publikované v : Vedeli ste?
TOP
TOP