Výrobcovia

Zopár skvelých tipov, ako z vašej horskej chatky vznikne dizajnérsky klenot!

89 Pozreté 0 Páči sa mi

Držte sa jednej témy

Špeciálne pri malých domčekoch a chatkách je dôležité zachovať jednotný a komplexný vzhľad a nemiešať v nich jednotlivé štýly. V opačnom prípade to môže dopadnúť tak, že bude celý priestor pôsobiť rozhádzane a vznikne v ňom totálny chaos. Mnohí z nás sa prikláňajú k viacerým štýlom, dizajnu a z bohatého výberu možností si nedokážu vybrať to, čo prevláda a pristane i samotnému priestoru. Je dôležité zvoliť si z množstva nápadov jeden styčný bod, aby priestor získal vlastnú identitu a myšlienku.

 

Voľte vždy kvalitu

Snažte sa vždy orientovať na kvalitné povrchové úpravy i nábytok. Kvalita znamená nadčasovosť a trvácnosť. Vyhnite sa preto najnovším trendovým materiálom, rýchlo vyjdú z módy a v chatke, ktorú nenavštevujete so železnou pravidelnosťou, tento krok vedľa zaregistrujete omnoho viac. Zamerajte sa hlavne na štýl obloženia, povrchové úpravy stien a podlahy. Tieto základné prvky zásadne nastolia priestoru kvalitu, štýl a nadčasovosť.


Sledujte si steny!

Pri farbe stien buďte opatrní a dôsledne zvážte svoje rozhodnutie, či už ide o väčší alebo menší interiér.  Hoci sa to zdá byť trošku nuda, bielou rozhodne nikdy nič nepokazíte.

Kde sa dá trochu „vyhrať“ je obloženie. V horských/vidieckych chatkách býva často drevené, ktorré je prirodzené, hrejivé a skvele absorbuje svetlo. Biele steny zase svetlo odrážajú a preto v kombinácii so stenami vznikne príjemný balans. Namiesto farebných stien tiež viete do interiéru vniesť farbu a detaily prostredníctvom dekoračných dlaždíc a kachličiek. Keďže ide tiež o trvácnejší zásah, rozhodne nezabúdajte, že menej je vždy viac.

 

Čerpajte inšpiráciu z prírody!

Ak interiér chatky budete farebne ladiť s jej vonkajším okolím, ktoré ju obklopuje, stane sa súčasťou prostredia a splynie v ňom. To je pre harmóniu a atmosféru prostredia mimoriadne dôležité. Nie je nutné používať presné farby, ktoré na nás číhajú z okna, zvoľte ale niektoré doplnkové farby a vyhnete sa tak výraznému kontrastu s vonkajšou farebnou paletou.

Vždy je dobré navrhnúť farby, ktoré dopĺňajú životné prostredie počas všetkých ročných období.

 

Vrstvite osvetlenie

 

Premyslené svetelné variácie výrazne dopomáhajú k tomu, aby ste sa vo svojom domove cítili pohodlne a príjemne. Snažte sa preto o vrstvenie, začnite stropnými svietidlami. Najmä v lofte alebo vyvýšenom strope je dôležité, aby bola dostatočne presvetlené. Hra so svetlami na stenách v kombinácii s oknami a pohybom slnka hrajú tiež pre náladu a atmosféru interiéru kľúčovú rolu. Zaujímavým prvkom je osvetlenie v podlahe, ktoré práve menším priestorom dodá útulný a jedinečný vzhľad. Osvetlenie musí byť naplánované vopred. Často sa stáva, že sa osvetleniu vopred nevenuje dostatok priestoru a práve tu sa pri rozpočte šetrí, pričom ide o jeden zo zásadných prvkov, ktoré dotvárajú konečný efekt každého interiéru.

Dbajte na detaily a ozdobné prvky

Hoci nie sú alfou a omegou, dodajú priestorom vždy myšlienku a ucelenie. Práve detaily a prvky, ktorými osviežite svoj interiér, dajú priestorom ten správny náboj a identitu. Hrajte sa najmä s farbami, nemusí ísť primárne o výraznú farebnú paletu, skúste však mdlé a konzervatívne farby osviežiť zmrzlinovou paletou. Často nejde o také zásadné a trvácne investície, preto je fajn, ak sa nebudete báť a doladíte si svoj nadčasový a minimalistický interiér niečím, čo bude vaším osobným odkazom.

Publikované v : Nové trendy
TOP
TOP