Výrobcovia

Trendy kúpeľňa? Drevo jej dodá ten správny šmrnc!

137 Pozreté 0 Páči sa mi

Ak ste niekedy uvažovali o drevených podlahách aj vo svojej kúpelni, pravdepodobne Vás zabrzdila obava z príliš vysokej vlhkosti. Zbytočne sa však neobávajte, dá sa to aj inak!

Problémom číslo jedna pri drevených podlahách je práve vysoká vlhkosť, ktorá dokáže nie vždy esteticky rozvlniť vaše podlahy. Nebyť vlhkosti, drevo do kúpeľne by istotne bola pre viacerých jediná voľba. Existujú ale i opatrenia, vďaka ktorým sa už nebudete musieť v rámci výberu materiálov obmedzovať a vniesť kúsok prírody i do svojej kúpeľne!


Ak sa rozhodnete pre drevo, určite voľte drevené podlahy a nie masívne drevené podlahy. Tie masívne sú totiž vyrobené z jednej dosky dreva, zatiaľ čo klasická pozostáva z tenkej vrstvy pravého dreva na základni preglejky, ktorá omnoho lepšie odoláva kúpeľňovej vlhkosti.


Čo sa týka hrúbky vyhotovených drevených podláh, mali by vyčnievať na dosku s hrúbkou maximálne 14 alebo 15mm. Pri vyššej hrúbke je podlaha flexibilnejšia a tým pádom i stabilnejšia.


Najdôležitejšou zložkou pri inštalácii drevenej podlahy je jej dokončenie, to znamená voľbu medzi lakom a tvrdým voskovým olejom. Lak vylepší a zabezpečí vodotesnosť, čím výrazne zníži požiadavky voči údržbe. Vytvorí totiž ochranný povlak, ktorý podlahu ochráni pred poškodením a mierne izoluje pred vlhkosťou.


Na výber máte lesklú alebo matnú úpravu, momentálne je trendovejšia skôr matná, čiže menej výrazná a viditeľná ochrana, ktorá drevu umožní zachovať si svoj prirodzený vzhľad.


Tvrdý voskový olej je skvelý v tom, že ide o prírodný produkt a v dreve tak podporí jeho prirodzené vlastnosti a štruktúru a zároveň ho výborne vyživí. Olej preniká hlboko do dreva, čím poskytuje vysokú úroveň ochrany pred vlhkosťou, nečistotou a poškodením a zároveň je i priaznivý voči životnému prostrediu.


Poslednou dobrou ranou je pri inštalácii rešpektovať 20mm medzeru medzi doskami a stenou. Táto rozšírená medzera umožní drevu časom mierne expandovať v prípade zmeny vlhkosti. Neestetickej medzery sa obávať nemusíte, ľahko ju totiž zakryjete vhodnými lištami.

 

NA záver je treba dodať, že drevo je momentálne bežnou súčasťou moderného kúpeľňového interiérového dizajnu. Aj keď ide o niečo netradičnejšiu voľbu, postupne sa teší čoraz väčšej obľube a pokiaľ túžite po kúpeľni s nádychom prírody, drevo musí byť jednoznačne jej súčasťou. Zabudnite na chladné a neosobné kamenné kúpeľnové prostredie a vytvorte si z nej hrejivú oázu pohody a relaxu. Rozhodne neoľutujete.

Publikované v : Nové trendy
TOP
TOP