Výrobcovia

Renovácia parkiet – proces, ktorý občas nutne vyžadujú aj tie najkvalitnejšie podlahy

429 Pozreté 0 Páči sa mi

Renovácia parkiet – proces, ktorý občas nutne vyžadujú aj tie najkvalitnejšie podlahy

 

Ak máte v domácnosti podlahy vyskladané z drevených parkiet, viete, že i pri najcitlivejšom zaobchádzaní sa podlaha časom nutne opotrebuje. Niekto si vystačí svojpomocne, pravidelnou laickou údržbou a vedomím, že i mierne opotrebované drevo má svoje čaro. Iní sa rozhodnú pre renováciu, ktorá si vyžaduje o niečo hlbšie zásady, no výsledok rozhodne stojí za vynaložené úsilie.

 

Renovácia parkiet – proces, jeho frekvencia i možnosti

Hlavnou otázkou mnohých je, ako často môžeme podlahu renovovať a aké zásahy smieme podniknúť vzhľadom na to, že i rekonštrukcia v istom zmysle ovplyvňuje trvácnosť dreva. Všetko záleží od toho, v akom je podlaha stave, čo podlieha hlavne našej priebežnej starostlivosti, ktorou dokážeme opotrebovanie podlahy výrazne oddialiť. Podlahy, ktoré sú namáhané viac, napríklad v kanceláriách, reštauráciach, telocvičniach a iných verejných priestoroch, si vyžadujú renováciu častejšie, v niektorých prípadoch už po 5 rokoch. Ak ide o podlahu, ktorú namáhame v rámci možností menej a pravidelne ju ošetrujeme, vypýta si renováciu až po 15-20 rokoch. Drevené parkety smieme opravovať veľakrát, nakoľko počas jednej renovácie drevo ochudobnie približne iba o jeden milimeter. 

Postup 

1. BRÚSENIE
Prvým krokom je brúsenie,  ktoré má niekoľko stupňov: od najhrubšieho až po najjemnejšie. Využívame naň špeciálny stroj, ktorý zároveň dokáže priebežne odsať aj najmenšie prachové častice a pri brúsení tak nevznikne veľký neporiadok. 


•              Hrubé brúsenie – odstraňujeme ním nečistotu, starý lak, neželané stopy i nerovnosti dreva.

•              Stredné brúsenie – tu odstraňujeme stopy vzniknuté po prvom, hrubom brúsení.

•              Jemné brúsenie – dosahujeme už ucelený vzhľad povrchu tak, aby bol pripravený na druhú fázu renovácie.

 

Dodržanie postupnu je dôležité hlavne kvôli tomu, aby sa dodržala stupnica zrnitosti. Pokiaľ by sme nevybrúsili povrch podlahy brúsnym materiálom strednej zrnitosti, zostanú po brúsení jemným materiálom viditeľné hlboké ryhy po hrubom brúsení. Ak si želáte kvalitne vybrúsenú podlahu, nepreskakujte postup a nepreskočte z hrubej zrnitosti rovno na jemnú.

 

2. TMELENIE
V druhej fáze je potrebné vytmeliť medzery medzi parketami, škrabance a iné nedokonalosti tak, aby podlaha získala skutočne celistvý vzhľad. Tmel získame z prachu, ktorý zostane po fáze najjemnejšieho brúsenia. Vďaka tomuto prachu bude odtieň tmeliacej látky totožný s parketami.

 

3. LAKOVANIE 
Poslednou fázou je lakovanie a prípadné morenie. Na materiáloch, lakoch a moridlách rozhodne nešetrite. Vhodné sú tie prostriedky, ktoré sú na báze vody a chránia tak i životné prostredie. Navyše neobsahujú škodlivé látky, sú nehorľavé a bez zápachu. Ich výhodou je i rýchle a jednoduché nanášanie, uschnutie. Netreba opomenúť ani ich odolné vlastnosti. Ak chceme zmeniť či upraviť odtieň parkiet, môžeme na ne použiť špeciálne moridlá, ktorými požadovaný odtieň dosiahneme. Mnohí však napriek tomu ocenia prirodzený odtieň parkiet, do ktorého nechcú zbytočne umelo zasahovať.

 

Pri lakovaní a jeho voľbe treba brať do úvahy typ prostredia, v ktorom sa podlaha nachádza. Pri silnej záťaži je totiž lepšie použiť laky, ktoré zvládnu nápor, hoci pôsobia výraznejšie a trošku potlačia prirodzený vzhľad podlahy. Tento efekt ale vzhľadom na záťaž časom rozhodne vymizne. Vybrať si tiež môžete z troch variant lesku – lesklý, polomatný alebo matný.


Odporúčame naše špeciálne prípravky na ošetrenie vašej podlahy, kotré nájdete tu. 

Publikované v : Vedeli ste?
TOP
TOP