Výrobcovia

Drevené okná v domácnosti, áno, či nie?

122 Pozreté 0 Páči sa mi

Výhody a nevýhody drevených okien

Ak sa neviete rozhodnúť, či zvoliť drevený materiál i pre okná, porovnajte si najprv jeho pozitívne i negatívne stránky. Fanúšikovia dreva rozhodne nájdu veľa dôvodov, prečo neopomenú tento materiál ani v prípade okenných rámov. Drevo je konzervatívna a elegantná voľba, či už ho zvolíme pre podlahy, dvere alebo okná. Predtým, ako prijmete konečné rozhodnutie, uvedomte si jeho základné vlastnosti, pretože v prípade okien ide o viac ako len o estetickú súčasť vašej nehnuteľnosti.

Drevené okenné rámy výrazne prispievajú k izolácii vášho domova viac ako ich kovová verzia. V skutočnosti môžete očakávať až 400krát väčšiu izoláciu ako u oceľových rámov. Inštalácia i výroba je v konečnom dôsledku jednoduchá, napriek tomu ju radšej prenechajte tesárom. Okrem estetickej funkcie, ktorú drevo rozhodne zastáva, sú drevené okná ekologickejšou alternatívou, vdýchnu do vášho domova teplo a útulnú atmosféru. Perfektne sa hodia i k dreveným parketám a v kombinácii i s drevenými dverami si ľahko vytvoríte zo svojho domova prírodnú oázu. Kvalitné drevené okenné rámy vydržia po celý život a výrazným spôsobom prispievajú ku konečnému vzhľadu fasády.

Drevo si však vyžaduje i rozsiahlu údržbu, vrátane častého lakovania a úpravy. Drevené rámy nie sú vhodné pre domy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti pobrežných oblastí alebo tam, kde sú vystavené veľkej nepriazni počasia, nakoľko by mohli výraznejšie a rýchlejšie podľahnúť degradácii. Stolárske práce šité na mieru môžu ukradnúť veľký kus finančných prostriedkov z rozpočtu, zároveň okná na objednávku si vyžadujú viac trpezlivosti a času. V neposlednom rade bude mať pri výbere okenných rámov dôležité slovo práve typ dreva, ktorý si zvolíte. NA výber sú mäkké i tvrdé typy dreva, jemnejšie odrody ale vyžadujú omnoho viac starostlivosti, hoci na začiatku môžu pôsobiť ako prijateľnejšia alternatíva hlavne z finančných dôvodov. Vopred sa preto rozhodnite, koľko práce budete ochotní vložiť do údržby, aký je váš rozpočet a následne voľte odrodu, ktorá vyhovuje vašim podmienkam a spĺňa i estetické preferencie.

Ochrana drevených rámov

Vzhľadom na to, že drevo sa môže ľahko stať obeťou nepriaznivých poveternostných podmienok, je dôležité poznať kroky, ktorými svoje organické rámy ochránite. Kvalitná starostlivosť zahŕňa odstraňovanie nečistôt a špiny z dôvodu prevencie pred vznikom plesní či hniloby. Pravidelne kontrolujte miesta, ktoré podľahnú únave skôr a začnú prepúšťať vodu, nečakaný problém je dobré zachytiť už v úvode. Pravidelne mažte otváracie mechanizmy. Otvárajte svoje okná pravidelne, aby ste sa uistili, že sa v zárubniach nezdržiava hmyz. Každoročné brúsenie a lakovania okien výrazne prispeje k väčšej trvácnosti okien. Prevencia je vždy lepšia ako liečba, nielen z časového ale i finančného hľadiska.

Máte vhodnú klímu?

Uistite sa, že vaša klíma bude vyhovovať i dreveným oknám. Tradične sú najlepšie chladnejšie teploty, pretože hrozí menšie nebezpečenstvo opuchu alebo zmršťovania materiálu a zároveň drevo v chladnejších podmienkach skvele izoluje. Slovensko ako krajina podmienkam v zásade vyhovuje a preto veľká časť obyvateľstva, ak jej to finačné možnosti dovoľujú, volí práve drevenú alternatívu. V kombinácii s drevenými parketami či dverami vytvoríte nadčasový interiér, ktorý síce nepodlieha krátkym trendom, ale ponúka dlhoročnú kvalitu v kombinácii s konzervatívnym dizajnom.

Publikované v : Nové trendy
TOP
TOP